Menu

Sündmused, üritused, teated

4. juunil on Eesti lipu sünnipäev

Postituse lisas Silme Kiin 04 Jun 2019
Sündmused, üritused, teated >>

Esimene lipp

1884

4. juunil pühitseti Otepääl esimene sinimustvalge lipp.  Aasta hakul olid eesti neiud otsustanud õmmelda eesti tudengitele tunnuslipu. Kuna lippu ei saanud Tartus välja tuua, kutsus Otepääl kirikuõpetaja B. Sperrlingk lipuõnnistajad Otepääle. Seltsivennad võtsid siidlipu peidetult kaasa ja sõitsidki. Kirikla saalis toimus 24 eesti haritlase osavõtul lipu võimas pühitsemine ja õnnistamine.

Rahvuslipp

1905

1. novembril toodi sinimustvalge lipp rahvuslipuna eesti seltside ühisrongkäigu etteotsa Tartus.  XIX sajandi viimasel kümnendil sai sinimustvalge värvikolmik tuntuks üle maa. Kõige meeldejäävamalt kasutati neid värve laulupidudel, näitustel ja kooride laulupäevadel, trikoloorid lehvisid ka pulmapidudel ja matustel. Sajandivahetuseks oli sinimustvalge trikoloor kinnistunud rahvuslipuna. Näiteks Stockholmi olümpiamängudel heisati sinimustvalge rahvuslipp Martin Kleini auks.

 

Riigilipuks saamine

1918

21. novembril 1918. a määras Eesti Ajutine Valitsus sinimustvalge rahvuslipu riigilipuks. Põhiseaduse väljatöötamisel aga tekkis avalik diskusioon riigi- ja rahvuslipu vahekorra ning riigilipul kasutatavate värvide ja kujundite üle. Tuntud kunstnikud ja ühiskonnategelased soovitasid jääda senise sinimustvalge lipu juurde.

 

Eesti lipp

2005. aastal ühendati sinimustvalged rahvus- ja riigilipud üheks eesti lipuks. Sellega muudeti oluliselt lipukasutamise korda.

 

Tekst lehelt https://www.riigikantselei.ee/et/eestilipp

 

 

Viimati muudetud: 04 Jun 2019 at 08:23

Tagasi