Teated

Neljapäeval tähistame saabuvat mihklipäeva

Postituse lisas Silme Kiin 21 Sep 2018
Teated >>

Mihklipäev oli pidude ja kooskäimiste aeg, sest sel päeval lõppes 19. sajandil karjatamishooaeg ja karjaste tööleping – karjane sai kooli minna. Samuti lõppesid mihklipäevaga kevadel jüripäeva ajal kaubeldud teenijate ehk suviliste lepingud. Seesugusena on ta olnud pikka aega vastandpäev maarja- ja jüripäevale, millal algasid karjatamised ja hooajatööd. Üldiselt oligi ju tegemist päevaga, millal lõppes valge ja soe suveaeg. Mihklipäevast alustati talviste tähtpäevade arvestamist (mihklist kuus marti, mardist kaks katri, kadrist neli jõulu).

Ometi polnud karjast vabanemine üheselt määratud, vaid tihti püüti karjust hoida kinni esimese lumeni. Nii ongi mihklipäeval püütud lund nõiduda. Lõuna-Eesti karjus vedanud mihklipäeval valget oinast vastupäeva ümber kivi – siis hakkavat lumi sadama ja karjane pääseb vabaks.

Tänapäeval päris kummaline, kas pole? Kooli minemist ei keela keegi. Palju aga neid lapsi on, kes kooliminekut ka praegu ootaks? Aga no jõule ootame ikka, olgu väike või suur, koolilaps või -õpetaja.

Viimati muudetud: 21 Sep 2018 at 09:44